Zakopane to miejscowość, która często pierwsza przychodzi na myśl, gdy myślimy o górach w Polsce. To wyjątkowe miasto co roku przyciąga wielu turystów z całego kraju i nie tylko. Latem opanowują je fani wędrówek po górach, zimą zaś miłośnicy białego szaleństwa. W tym wpisie chcielibyśmy przybliżyć wyjątkową ulicę Strążyską oraz Dolinę o tej samej nazwie. Czego możemy spodziewać się po odwiedzeniu tych miejsc? Zapraszamy do lektury.

Ulica Strążyska – miejsce z ciekawą historią

Droga, która łączy centrum Zakopanego z Tatrami, to piękna ulica Strążyska. Ten wiodący do Doliny o tej samej nazwie trakt góralski jest wyjątkowo urokliwy. Znajdują się tutaj zarówno stare drewniane budynki, jak i nowoczesne konstrukcje. Jest to jedna z najstarszych ulic – jej historia sięga XIX wieku. Co ciekawe, jest to też jedna z najdłuższych dróg w mieście – stanowi przedłużenie innej znanej ulicy – Kasprusie. Nazwa Strążyska pochodzi od słowa strąga, które w gwarze podhalańskich górali oznacza zagrodę do dojenia owiec.

Pragnąc wynająć pokoje w Zakopanem, warto wybrać nocleg właśnie na tej ulicy, gdyż jest ona świetnie położona – znajduje się zarówno blisko centrum, np. Krupówek, jak i szlaków górskich – można z niej dotrzeć na trasę prowadzącą na Giewont, Sarnią Skałę czy też Czerwone Wierchy. To idealne położenie, by skorzystać ze wszystkich uroków zimowej stolicy Polski.

Miejscem, które warto odwiedzić na ulicy Strążyskiej, jest niewątpliwie Karczma Żabi Dwór. Jej nazwa ma niezwykłą historię – wg podań, pewnego letniego wieczoru, ówczesnego właściciela tego domostwa odwiedził Józef Piłsudski, który słysząc rechot żab zasiedlających pobliskie mokradła, nadał budynkowi nazwę Żabi Dwór. Przez lata miejsce to pełniło różne funkcje – w czasie II wojny światowej było punktem przerzutowym polskich żołnierzy, a po wojnie w miejscu tym powstał sklep spożywczy.

Święto ulicy Strążyskiej – wielka feta w czerwcu

Piękna ulica Strążyska ma nawet swoje święto. Co roku w czerwcu odbywają się jego huczne obchody, w ramach których organizowane są koncerty góralskiej muzyki, pokazy artystyczne, a także przejazdy konnych zaprzęgów. Podczas celebracji można brać też udział w licznych turniejach, np. w konkursie plastycznym dla dzieci. Odwiedzenie Zakopanego w tym czasie to gwarancja dobrej zabawy i mnóstwa radości.

Dolina Strążyska – malownicze miejsce

Tatrach Ulica Strążyska kończy się wejściem do Doliny noszącej tę samą nazwę. Tam rozpoczyna się szlak czerwony, który prowadzi m.in. na sam Giewont. Po około 500 metrach od wejścia do Doliny można zobaczyć piękną leśniczówkę Tatrzańskiego Parku Narodowego. Spacerując tą trasą, warto zatrzymać się na moment przy Skale Jelinka, nazwanej tak na cześć Edwarda Jelinka – czeskiego pisarza i publicysty, który zagorzale propagował przyjaźń jego rodaków z Polakami. W skale zamontowano tablicę pamiątkową.

Jak widać, Dolina jest nie tylko drogą prowadzącą na dalsze szlaki, ale sama w sobie także może być miejscem na niezbyt wymagający spacer w górskim otoczeniu. Z powodzeniem można wybrać się nam nawet z dzieckiem. Decyzja, by wynająć pokoje blisko Doliny Strążyskiej, otwiera na wiele możliwości.

Polana, a jakże, Strążyska!

Po około 40-minutowym spacerze pięknym szlakiem Doliny Strążyskiej dociera się na Polanę o tej samej nazwie. Jest to doskonałe miejsce do odpoczynku oraz podziwiania ścian Giewontu – widok z tej perspektywy robi niesamowite wrażenie. Na Polanie nie ma schroniska PTTK, ale w sezonie działa tam herbaciarnia. Dostępne są też ławeczki, a wyjątkowy klimat tego miejsca tworzą znajdujące się tam góralskie szałasy. Na polanie można podziwiać także wapienny głaz, który już w XIX nazwany przez turystów Sfinksem.

Idziemy dalej? Tylko gdzie? Polana Strążyska może być celem samym w sobie, ale może pełnić także funkcję przystanku na drodze w dalsze rejony pięknych Tatr. Z tego miejsca można wybrać na żółty szlak, by podziwiać wodospad Siklawica. Jest to zaledwie 13 minut w jedną stronę, dlatego warto zboczyć tam, nawet jeśli w planach są trasy w innym kierunku. Z tego miejsca można także wyruszyć jeszcze głębiej w góry – w kierunku:

  • Sarniej Skały,
  • Czerwonych Wierchów,
  • Giewontu.

Każdy z tych kierunków jest warty obrania. Widoki, jakie towarzyszą podczas wędrówki, zapierają dech w piersiach, a samo zdobywanie szczytów wiąże się z niebywałą satysfakcją i tworzeniem wspomnień, które zostaną na zawsze.

Dolina Strążyska i przechodząca w nią ulica o tej samej nazwie to piękne części Zakopanego, które warto odwiedzić podczas pobytu w tym mieście. Nocleg w tych okolicach gwarantuje doskonałą bazę wypadową zarówno na szlaki górskie, jak i do centrum miasta. To doskonałe miejsce na spędzenie wakacji w górach. Przekonaj się sam i odkryj uroki podhalańskich okolic.