Giewont to jeden z podstawowych punktów do odhaczenia dla każdego amatora polskich gór. Z zamiarem zdobycia szczytu zwanego Śpiącym Rycerzem co roku do Zakopanego przyjeżdża wielu aktywnych turystów. Malowniczy krajobraz oraz satysfakcja, jaką odczuwa się po wspinaczce, są czymś wartym każdego wysiłku. Na wierzchołek góry można dotrzeć, korzystając z kilku tras. W tym wpisie przyjrzymy się pięciu szlakom prowadzącym na Giewont. Zachęcamy do lektury.
Co musisz wiedzieć o Giewoncie?
Giewont to szczyt z charakterystycznym metalowym krzyżem. Co roku oblegany jest przez tłum turystów, ale trzeba pamiętać, że zdobycie go nie należy do najłatwiejszych zadań. Samo końcowe podejście jest dość wyślizgane, wręcz wypolerowane butami wędrowców. Umieszczone są tam łańcuchy – wraz z ich pojawieniem zaczyna się ruch jednostronny. Zdarza się, że turysta, który przecenił swoje możliwości, blokuje trasę. Trzeba bowiem wiedzieć, że teren po drodze na sam szczyt Śpiącego Rycerza to otwarta przestrzeń, a widoki, choć zapierające dech w piersiach, mogą przerażać osoby wrażliwe na wysokość. Do tej wyprawy należy się odpowiednio przygotować – mentalnie, fizycznie i technicznie. Czy warto? Oczywiście, że tak!
Start z Kuźnic przez Halę Kondratową, Kondracką Przełęcz i Wyżnię Kondracką Przełęcz
Trasa, mająca swój początek w położonych w dolnej partii Doliny Bystrej Kuźnicach, uważana jest za najprostszą drogę prowadzącą na Giewont. W związku z tym często bywa wybierana przez osoby pierwszy raz spędzające wakacje w Zakopanem.
Jak pokonać tę trasę? Do samych Kuźnic bez problemu można dotrzeć zarówno często kursującymi z centrum busami, samochodem, jak pieszo. By zdobyć Giewont z tego punktu, należy wejść na niebieski szlak prowadzący przez okolicę Kalatówki, Halę Kondratową oraz Kondracką Przełęcz. Szlak ten obfituje w piękne widoki. Na wspomnianej hali znajduje się urokliwe schronisko PTTK. Ponieważ szlak niebieski jest jednym z najpopularniejszych w sezonie letnim, może być na nim nieco tłoczno, co z wydłuża czas wspinaczki. Bez kolejek, poruszając się tą trasą, można zdobyć Giewont w około 3 godziny i 20 minut.
Trasa przez Kopę Kondracką
Kolejna trasa, którą pragniemy zarekomendować, zaczyna się podobnie do tej pierwszej. Zmiany następują po dotarciu na Halę Kondratową. W tym miejscu należy wkroczyć na szlak zielony, który prowadzi przez przełęcz pod Kopą Kondracką. Po dotarciu na tę znajdującą się na wysokości 2005 m n.p.m. górę warto zatrzymać się na chwilę, by porozkoszować się wyjątkową panoramą. Dotarcie na Giewont przez Kopę jest wydłużone, ale rekompensują to piękne widoki, które pozwalają spojrzeć na ten charakterystyczny dla Tatr szczyt z zupełnie innej perspektywy. Podejście przez szlak zielony zajmuje około 4 godzin i 36 minut.
Start z Doliny Małej Łąki
Rozpoczynająca się z osiedla Gronik (można dojechać tu busami z centrum Zakopanego) trasa jest odpowiednim wyborem dla osób nielubiących tłumów. Decydując się na nią, trzeba skierować się na szlak żółty wiodący przez Dolinę Małej Łąki, którą docieramy do Małołąckiej Polany. Za Polaną czeka leśna trasa dnem Głazistego Żlebu. Jest to droga momentami stroma i wymagająca wspinaczki. W końcu docieramy do Kondrackiej Przełęczy, gdzie warto zrobić przystanek przed atakowaniem samego szczytu. Na Giewont – bez dłuższych przystanków, i problemów na tarasie – można dotrzeć w około 3 godziny i 20 minut.
Droga z Doliny Strążyskiej
Następna propozycja jest dobra dla osób, które zdecydowały się wynająć pokoje blisko szlaku na Giewont na ulicy Strążyskiej. Trzeba mieć jednak na uwadze, że jest to dość wymagająca trasa. Zaczyna się od Doliny Strążyskiej – należy wkroczyć na czerwony szlak, który prowadzi przez Polanę Strążyską – tam znajduje się sezonowa herbaciarnia, szałasy oraz skała Sfinks. Następnie trzeba przejść przez mostek nad Potokiem Strążyskim i kierować się do Przełęczy w Grzybowcu. Podejście w to miejsce jest trudne, ale widoki wynagradzają wysiłek. Podążając dalej czerwonym szlakiem, trzeba pokonać trudniejsze fragmenty, np. skalne żebro opadające z Małego Giewontu. W końcu dociera się na Wyżnię Kondracką Przełęcz, skąd już blisko do celu. Na wierzchołku można zameldować się po około 3 i pół godzinach od startu. Warto wspomnieć, że w okresie zimowym odcinek pomiędzy Przełęczą w Grzybowcu a Wyżnią Kondracką Przełęczą jest niedostępny.
Na Giewont przez Kasprowy Wierch
Nasza ostatnia propozycja trasy na Śpiącego Rycerza prowadzi przez inny słynny szczyt, czyli Kasprowy Wierch. Trasę należy rozpocząć z Kuźnic i podążać w kierunku Kasprowego Wierchu – można wybrać drogę przez Halę Gąsienicową bądź skorzystać z kolejki linowej. Po zameldowaniu się na górze trzeba ruszyć dalej – kierując się na prawo, mijając budynek stacji meteorologicznej. Tak podążając czerwonym szlakiem, dociera się do Kopy Kondrackiej, z której żółtymi szlakami należy dotrzeć do Kondrackiej Przełęczy. Stamtąd już niebieskim szlakiem podąża się na Giewont. Czas trasy uzależniony jest od sposobu wejścia na Kasprowy Wierch. Droga między szczytami zajmuje około 3 godzin.
Jak widać, tras na Śpiącego Rycerza jest wiele, a każda z nich wiedzie do zachwytu. Po zdobyciu góry warto celebrować sukces i zwyczajnie odpocząć. My polecamy, by zrobić to w przytulnych murach naszego Pensjonatu, z którego okien można podziwiać szczyt, który się zdobyło.